Szénhidrátok, amelyektől egészségesebb leszel

egeszsegesszenhidratok

Felejtsük el a fehér rizst, a lisztet és a tésztát! A szénhidrátoknak számtalan típusa van, melyek tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, így számos betegség megelőzésében segítenek.


Hajdina: megelőzi a rákot


A hajdina Közép-Ázsiából származik. A B-vitaminok családjának szinte minden tagja megtalálható benne, emellett rutinból is jelentős mennyiséget tartalmaz. Ez azért jó, mert ez a más néven P-vitaminnak nevezett anyag sokszorosára növeli a C-, és E-, vitamin antioxidáns hatását, így fontos szerepet játszik a daganatok megelőzésében.

Felhasználása: Mivel íze kissé kesernyés, ezért a hajdinaliszet érdemes más, magas sikértartalmú liszthez keverni.


Fekete rizs: javítja a memóriát


Arról sokat lehet olvasni, hogy a barna rizs egészségesebb, mint a fehér, ám kutatások szerint a kínai fekete rizs még ennél is sokkal egészségesebb! A rizsszemek ugyanis tele vannak antioxidáns hatású vörös és lila pigmentekkel, ráadásul nagy mennyiségben tartalmaznak antociánokat,  amik segítenek a szívbetegségek, a rák illetve az Alzheimer-kór kialakulásának megelőzésében.

Felhasználása: ugyanúgy kétszeres mennyiségű vízben kell főzni, mint a fehér rizst. Kínában és Tajvanon elsősorban édességek készítésére használják, de köretként sós ételekhez is illik.


Chia mag: A chia magról már sokat tudunk, a pink.hu is egy érdekes oldaláról mutatja be
Jobb kedvre derít


A chia magot tartják a legújabb szuperélelmiszernek, és nem véletlenül. A másnéven azték zsályának nevezett növény magja ugyanis tele van az emberi szervezet egészséges működéséhez szükséges tápanyagokkal. Fontos forrása az omega-3, omega-6 és omega-9 zsírsavaknak. Ezek a többszörösen telítetlen zsírsavak pedig többek között csökkentik a depresszió tüneteit, segítik a memóriát, az agyműködést, de a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is hatásosak. Ezen kívül gazdagon található benne élelmi rost, fehérje és ásványi anyag, mint például kálcium és magnézium. Gluténmentes.

Felhasználása: keverhetjük joghurtba, pudingba, müzlibe, levesbe vagy szórhatod salátára, de kenyérbe is sütheted.


Teff: megsokszorozza az energiát


A teff Etiópiából származik, és a világ legapróbb szemű gabonája.

Több kálciumot tartalmaz, mint a tej és több vasat, mint az árpa. Sőt egy csésze teff -gabona fogyasztásával a szervezeted napi vasszükségletét egyszerre pótolhatod. Ezen kívül található benne cink, foszfor, magnézium, valamint fehérje. Gluténérzekenyek is fogyaszthatják.

Felhasználása: alaposan mossuk meg, majd érdemes egy éjszakára beáztatni. Íze kellemesen diós, rizs helyettesítéseként használható.


Quinoa erősíti az immunrendszert


Ezt a Magyarországon kevéssé ismert növényt Peruban 5000 éve termesztik és az inkák aranyaként emlegetik. Dél-Amerikában az egyik legfontosabb táplálék, ugyanis rengeteg fontos vitamint és nyomelemet tartalmaz: különösen gazdag káliumban, magnéziumban, kalciumban, foszforban és vasban, ezenkívül B-vitaminokat, C-, E-vitamint, illetve karotint is tartalmaz.
Az emberi szervezet számára 9 esszenciálisan fontos aminosav létezik, melyeket a fehérjék fogyasztásával pótolhatunk. A quinoa pedig mindegyik ilyen aminosavat tartalmazza.

Felhasználása: magjainak a köleshez hasonlóan semleges íze van, de köretként vagy levesbetétként remekül használható.


Amaránt: segít a fogyásban


Magas fehérjetartalmának köszönhetően segít a fogyásban, mert egyrészt a fehérje megemésztéséhez a szervezetnek sok energiára van szüksége, emellett csökkenti annak a hormonnak a termelődését, amely az éhségérzetet okozza. Emellett kiemelkedő a kalciumtartalma, több van benne, mint a tejben, magnéziumtartalma pedig segít az elme frisességének megőrzésében.

Felhasználása: 1 csésze amarántot főzzünk puhára 2 és ½ csésze vízben 20 perc alatt. Fogyaszthatjuk köretként, vagy lisztjével helyettesíthetjük a fehér lisztet, mézzel és gyümölcsökkel reggelire is finom!



Forrás: http://www.pink.hu/egeszseg/szenhidratok-amelyektol-egeszsegesebb-leszel-2157592